Druk 3D oraz zastosowana w nim technologia cały czas zyskuje na popularności. Do tej pory zarezerwowana dla dużych firm po woli wchodzi do nowych branż oraz do użytku wśród „zwykłych” użytkowników w zastosowaniach domowych.
Czym jest druk 3D?
Druk 3D czyli drukowanie przestrzenne jest procesem wytwarzania fizycznych obiektów za pomocą drukarki oraz przesłanego do niej modelu.
Model jaki wysyłamy do drukarki 3D może powstać za pomocą Skanera 3D, jak i również za pomocą programów graficznych 3D. Często wytworzenie takiego modelu jest połączeniem obydwu metod – przedmiot jest skanowany za pomocą Skanera 3D po czym za pomocą programu graficznego jest on dostosowywany do wymagań.
Sam druk 3D odbywa się na drukarce 3D z zastosowaniem różnych metod opisanych poniżej i najczęściej wiąże się z nakładaniem warstw jedna na drugą. Tego typu metody wydruku nazywane są wytwarzaniem addytywnym.
Przeczytaj o historii druku 3D.
Zastosowanie druku 3D
Za pomocą drukarek 3D jesteśmy w stanie tworzyć części, elementy wyposażenia, protezy, a nawet budować domy.
Zaletą druku 3D jest:
– możliwość wydruku elementów niestandardowych – dopasowanych do wymagań co do ułamka milimetra,
– szybkie prototypowanie – wydrukowane na drukarkach 3D prototypy pozwalają projektantom na tworzenie modeli, które szybko w sposób wizualny pokazują produkt. Dzięki temu są w stanie na wczesnym etapie wyeliminować niedoskonałości.
– niski koszt – druk 3D, zwłaszcza na skalę masową charakteryzuje się niskimi kosztami. Przykładowo można wytwarzać formy, które są powtarzalne i tanie w przygotowaniu
Druk 3D – metody drukowania
Obecnie dostępnych jest wiele metod druku 3D, które różnią się między sobą zastosowaniem różnych materiałów oraz technik ich utwardzania. Różne materiały mają zastosowanie w różnych dziedzinach zatem wybierając daną metodę wydruku musimy mieć na uwadze:
– dokładność wydruku 3D
– tempo wydruku 3D
– odporność wydruku 3D
– sposób nakładania materiału
Najpopularniejszymi rodzajami druku 3D są:
– FDM (Fused Deposition Modelling) – wyciskanie termoplastycznego materiału przez dysze
– MJP (Mujti Jet Printing) – napylane cienkie warstwy fotopolimeru utwardzane światłem UV
– CJP (Color Jet Printing) – kolorowy druk 3D poprzez użycie barwionego tuszem proszku gipsowego
– SLS (Selective Laser Sintering) – stapiane laserem warstwy proszku
– DMLS (Direct Metal Laser Sintering) – stapiane mocnym laserem warstwy proszku metalicznego
– Binder Jetting – proszek metali lub piasku łączony za pomocą ciekłego spoiwa
– DLP (Digital Light Processing) – utwardzanie żywicy za pomocą światła emitowanego przez projektor
Przeczytaj o technologiach druku 3D
Druk 3D – dokładność
Druk 3D opiera się na technologii nakładania warstw jedna na drugą. Im te warstwy są cieńsze, tym wydruk trwa dłużej lecz uzyskiwana jakość wydruku rośnie. Na jakość wpływa także zastosowany materiał tzw. filament.
Przeczytaj o rodzajach filamentów.
W przypadku wydruku 3D (tak jak w druku zwykłym choć o innym znaczeniu) korzysta się z określenia „rozdzielczość”. I im jest ona wyższa tym warstwy są niższe z wydruk dokładniejszy.
Druk 3D – pole robocze
Każda drukarka 3D ma tzw. pole robocze, czyli przestrzeń na jakiej może powstać wydruk. Drukarki domowe dysponują zazwyczaj małą przestrzenią roboczą, przez co powstające wydruki są małe.
Drukarki komercyjne pozwalają na wydruk większych elementów. Przykładem może być wydruk formy, która zostanie wykorzystana do produkcji maski do samochodu.
Największymi obecnie dostępnymi na rynku drukarkami są te, których pole robocze pozwala na wydruk budynków.