Skany sylwetki człowieka rozwiązaniem, które wykorzystasz na wiele sposobów.
Skanowanie 3D, modele 3D i druk 3D – trochę historii:
Ludzie od wieków odwzorowywali inne obiekty. Najpierw za pomocą gliny, potem brązu jednak dopiero wraz z nastaniem ery komputerów zaczęliśmy myśleć w kontekście skanu oraz druku 3D. Sama technologia powstawała już od lat 60-tych, jednak za oficjalną datę przyjmuje się rok 1984. Pomimo upływu lat, technologia ta była droga, nieefektywna i skomplikowana w użytkowaniu. Prawdziwy rozwój druku 3D jak i wykorzystanie zeskanowanych modeli nastąpiło dopiero w XXI wieku, gdy komputery stały się narzędziem codziennego użytku, a dostęp do programów graficznych stał się bardziej powszechny.
Technologia skanowania 3D miała podobną historię. Pierwsze pojawiły się skanery obiektów, natomiast w połowie lat 90-tych pojawiły się skanery 3D pozwalające na skan sylwetki człowieka. Ich niedoskonałości wykluczały je jednak z użytkowania na dużą skalę. Na początku technologia była bardzo powolna, a duże ilości danych szybko zapełniały dyski twarde.
Skanowanie 3D – skanowanie obiektów
Obecne na rynku skanery 3D doskonale radzą sobie ze skanowaniem obiektów. Te droższe urządzenia są na tyle dokładne i szybkie, że sprawdzają się jako urządzenia do przeprowadzania inspekcji jakości np. wyprodukowanej części samochodowej. Znajdują one także zastosowanie w przenoszeniu rzeczy ze świata realnego do cyfrowego w doskonałej jakości z możliwością wykorzystania danego modelu do reprodukcji podobnych obiektów przemysłowych, do animacji filmowych, a nawet do tworzenia i druku ludzkich organów ratujących życie.
Tanie skanery 3D są na tyle niedokładne, że ich wykorzystanie można potraktować jako ciekawostkę.
Skanowanie 3D – skanowanie sylwetki człowieka
Skanowanie ludzi od początku powstawania technologii skanowania 3D było jednym z trudniejszych zadań. Długie czasy skanowania oraz fakt, że ludzie nie potrafią pozostawać w bezruchu, sprawiały, że powstałe modele były poruszone, nie składały się w jedną całość tworząc po złożeniu dziwne artefakty (elementy, które trzeba poprawić w programach graficznych). Przyśpieszenie skanowania sprawiało, że do sensora docierała niedostateczna ilość informacji, co również wpływało na niską jakość skanów.
Dokładne skanowanie sylwetki człowieka stało się możliwe dzięki rozwojowi technologii wykorzystującej laser, a także dzięki rozwojowi procesorów pozwalających na przetwarzanie dużej ilości informacji. Obecnie mniej dokładne skany można wykonywać nawet za pomocą smartfonów, czy tabletów. Niestety dokładne skany w dalszym ciągu pozostają poza zasięgiem „zwykłych kowalskich”, gdyż profesjonalne urządzenia kosztują krocie.
Dzięki HUBO (https://hubo-3d.com/) technologia skanowania sylwetki człowieka staje się realna i w zasięgu „zwykłych” użytkowników. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że czas skanowania jest relatywnie krótki, a skany wykonywane są z dokładnością do 1 mm.